Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin ardından Kayseri’deki turuna Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’nden başladı.

Cemiyet Başkanı Veli Altınkaya’yı ziyaret ederek basın mensuplarıyla bir süre sohbet eden Özhaseki, yerel basının kendi ayaklarının üzerinde durmak için büyük çaba gösterdiğini, sorunlarının çözümü için gerekli çalışmaların yapıldığını belirtti. Burada yaptığı açıklamalarında seçim sonuçlarını da değerlendiren Özhaseki, Türkiye'nin demokrasi sınavından alnının akıyla çıktığını vurgulayarak, Türkiye'nin 17 yıl içinde 13'üncü kez seçime gittiğini, halkta infial yaratacak, herkesi üzecek büyük bir olay meydana gelmediğini ifade etti.

Seçimlerin Türkiye’de olduğu kadar yurt dışında da yakından takip edildiğine değinen Özhaseki, "Yüzde 86 gibi bir katılım, demokrasi açısından büyük bir kazanç. Avrupa'da liderlerin yüzde 40'larla seçilip sevindikleri bir ortamda bu milletin yüzde 86'sı seçimlere katılmış. Seçim sonuçlarında milletin yüzde 98'i temsil edilecek şekilde meclise girilmiş. Bu da demokrasi açısından kazanç. Millet burada liderine sahip çıktı. Neredeyse 26 milyon 330 bin oy Recep Tayyip Erdoğan'a çıktı. İkinci rakibine 11 milyondan fazla fark atarak, seçilmiş oldu. Sandığa 15 Temmuz ruhu yansıdı. FETÖ, PKK gibi terör örgütlerinin faaliyetleri karşısında bir araya gelen Cumhur İttifakı, 15 Temmuz ruhuyla birlikte hareket ettiği için sandığa damgasını o vurmuştur. Millet iradesine sahip çıkmıştır. 16 yıldır iktidarda olan bir parti var. İftiralar devam ediyor. Bunlara rağmen millet bunları elinin tersiyle itmiştir. Yeni sisteme ve liderine güvenini ortaya koymuştur" diye konuştu.

 

“TÜRKİYE’YE KÖTÜLÜK YAPANLAR HİZAYA GELDİ”

 

Avrupa ülkelerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçilmesine mani olmak için ellerinden geleni yaptığını belirten Bakan Özhaseki, 24 Haziran'daki sonuçların ardından, bu ülkelerin de dize geldiğini kaydetti. Özhaseki, "Tebrik telefonları açmaya başladılar. Randevu için de araya insanlar sokuyorlar. Türkiye'ye yıllarca kötülük yapanlar da hizaya geldi. Türkiye, son yıllarda yaşadığı birtakım zorluklardan dolayı suçlamalara mazur kalıyordu. Artık Türkiye'nin de en az onlar kadar demokrat olduğunu, eşit ülke statüsünde onların karşısında oturacak kadar güçlü bir ülke olduğunu ortaya koydu" ifadelerini kullandı.

 

Özhaseki, bir gazetecinin, Güneydoğu'daki HDP oylarının devletin oradaki yatırımlarına rağmen var olmasını sorması üzerine, terörün en yoğun yaşandığı 8-10 bölge bulunduğunu aktardı.

 

Bakanlık çalışmaları için sık sık bu bölgelere gittiğine işaret eden Özhaseki, şunları söyledi:

 

"Oralara gittiğim ilk günlerle bugün arasında dağlar kadar fark var. Şehirlerin yeniden yapılması konusunda vatandaşlarla yaptığımız görüşmemizde vatandaşın kafasında sorular, şüpheleri vardı. Sisli hava biraz dağıldı zamanla. İnşaatlar başlayınca itimat daha da arttı. Bu, oylara da yansıyor yavaş yavaş. Millet bir anda oradan vazgeçti demek doğru olmaz. Çünkü millet hala bazı endişeler taşıyor. O endişeler, birtakım dedikodular, kendi içlerindeki aşiret kavgaları, baskılar o tarafa yönlenme devam ediyor ancak vatandaş artık Türkiye Cumhuriyetine güveniyor. Ne söz verdiyse yerine getirdiğini gördü."

 

Özhaseki, "CHP’nin, AK Parti'nin iktidardan düşmesi üzerine bir taktiği var. Taşeron parti misiniz siz? CHP tüzüğünü ortaya koysa bundan çok oy alır. Özgürlükten yana, emekten yana, işçiden yana söylemlerini geliştirse, Türkiye'nin tehditleri karşısında ucuzcu polemikler peşinde koşmasa daha çok oy alır" dedi

Facebookta Paylaş